Ako zlepšiť zdravie vášho miláčika?

Surová strava - BARF

BARF (Bones and raw food)- kŕmenie psa prirodzenou stravou, mäso, kosti, zelenina

Kŕmenie psa prirodzenou stravou čerpá inšpiráciu v samotnej prírode. Najväčším vzorom nám je jedálniček vlka, ktorý pozostáva z mäsa, vnútorností, kostí, byliniek, orechov a semienok, lesných plodov a korienkov. Ďalším dôležitým faktorom pri kŕmení surovou stravou je pestrosť jedálnička. Okrem mäsa a kostí nám bude pomáhať udržať psa fit aj ovocie, zelenina, bylinky, orechy, semienka, oleje, mliečne výrobky a doplnky stravy ako morské riasy, vajcia, či hotové minerálne a vitamínové doplnky.  Znie to na začiatok náročne, no nie je to žiadna veda.  Pri BARFovaní je obrovskou výhodou to, že si vieme sami nastaviť krmnú dávku podľa individuálnych potrieb psa- vieme ju korigovať podľa toho, či pes potrebuje schudnúť alebo pribrať, či má problémy so srsťou, obličkami, cukrom, či je suka kotná , alebo sa jedná o psa starého, či ešte šteniatko .  Ďalšou výhodou BARFovania  je dobrý pocit z toho, že viem čo psovi dávam do misky.  Strava je bez zbytočných solí, konzervantov, éčiek,  a farbív, nezaťažuje tráviaci systém psa, obličky, pes je vitálnejší ,krajší a celkovo prospieva.

Medzi nevýhody BARFu patrí údajná časová náročnosť- nachystať misku aby obsahovala všetko potrebné však nezaberie viac ako 10 minút.  Mnohí sa obávajú parazitov, kostí či zvýšených loveckých pudov. Kosti sú však v surovom stave bezpečné a pes nemá problém s ich spracovaním. Čo sa parazitov týka, žalúdočné kyseliny psa sú dostatočne agresívne na to, aby si s väčšinou z nich poradili, zvyšok s ktorým si neporadí vyrieši premrazenie mäsa. Lovecké pudy psa kŕmenie surovým mäsom nijak neovplyvňuje a závisí od výchovy a plemena, či sa lovecké sklony prejavia alebo nie. Väčšina ľudí si myslí, že kŕmenie surovou stravou je luxus a vyjde to fonančne draho. Opak je však pravdou a môžem povedať že to vyjde neporovnateľne lacnejšie. Treba však vedieť kde nakupovať ;-) 

Ako začať s BARFom?

Začať s BARFom nie je žiadna veda. Prechod z iného typu krmiva je možný viacerými spôsobmi, no najviac sa mi osvedčil prechod zo dňa na deň- jeden deň starý spôsob (granule,konzervy...), a na druhý deň už prvá dávka surovej stravy. Druhý spôsob, pri ktorom je ale pravdepodobnejšie že psa preženie je prechod s mliečnym dňom. To znamená že jeden deň staré krmivo, druhý deň mliečny produkt ( zakysané mliečne výrobky, kozie mlieko, ovčie mlieko, čerstvé syry...) a tretí deň surová strava.

 Prvé dni by mala pozostávať z chudej svaloviny (kuracie prsia, zajac, ryby) a uvarenej ryže s mrkvou, ktorá ukľudní tráviaci systém. Ryžu s mrkvou sa mi osvedčilo podávať prvé tri dni a pokiaľ nenastali žiadne komplikácie, začala som postupne pridávať ďalšie druhy ovocia a zeleniny. Po týždni som začala pridávať aj ďalšie druhy mäska, vnútornosti a kosti (najprv mäkké kuracie skelety, neskôr už aj hovädzie, bravčové...). BARF je najmä o pestrosti, preto by mal mať pes pestrý jedálniček, čo sa týka mäsa aj príloh. Kŕmnu dávku vypočítame z 2% IDEÁLNEJ váhy psa . Z toho by malo tvoriť 50% mäso 30% kosti 20% príloha (40%listová zelenina 30% ostatná zelenina 30% ovocie). Čo sa doplnkov týka, trh ponúka veľké množstvo doplnkov pre BARFujúcich psov. V tomto však platí že menej je niekedy viac. Nám  ku štestiu stačí olej (lososový, tekvicový,olivový alebo akýkoľvek iný, za studena lisovaný), raz do týždňa štipka soli, vaječné žĺtky (cca 2x do týždňa) , pangamin a raz za čas nejaké riasy (spirullina,chlorella, kelpa..). Pred začatím BARFovania však odporúčam naštudovať si literatúru od K. Novosádovej-BARF . Nájdete tam všetko podrobné, vysvetlené a hlavne zrozumiteľné. 

 

 

Pes, surové mäso a agresia

Mýty a predsudky o surovom mäse

  • pes bude po surovom mäse agresívny- keď sa porežete, zožerie vás aj s botami. - verte či nie, to či máte doma agresora alebo gaučáka strava rozhodne neovplyvňuje. Všetko je to o výchove :-)
  • kosti sú pre psa nebezpečné- áno, tepelne upravené kosti môžu byť pre psa smrteľne nebezpečné. V surovom stave majú však úplne inú štruktúru a pes si s nimi hravo poradí. Sú nenahraditeľnou súčasťou jedálnička BARFujúceho psa.

  • pes začne loviť- otázka lovenie spočíva najmä v génoch psa ktorými ho obdarovali predkovia. To, či sa lovenie prejaví alebo potlačí závisí najmä od povahy no z veľkej časti práve od výchovy psa
  • mäso je drahé - je, pokiaľ nakupujete v hypermarketoch. U mäsiarov či na bitúnku zoženiete najrôznejšie dobroty pre vášho miláčika za zlomok ceny. Rôzne odrezky a mišung kadečoho je pre psíka oveľa výživnejší ako čistá svalovina

  • príprava surovej stravy zaberá veľa času- ako sa to vezme. Mne vybratie mäsa zo sáčkov, pomixovanie zeleniny a nachystanie do misiek netrvá viac ako 10 minút denne- ten čas som ochotná investovať do zdravia našich psov :-)
  • zo surového mäsa hrozia choroby či infekcie- s väčšinou choroboplodných zárodkov si agresívne žalúdočné kyseliny BARFujúceho psa poradia, pokiaľ sa však bojíte, mäsko si premrazte na minimálne 48 hodín. Zabijete tak väčšinu pliag

 

Kliešťová sezóna v plnom prúde

Marec je obdobie, kedy sa príroda pomaly zobúdza zo zimného spánku. Teplé slnečné lúče po jesenej a zimnej depke vytiahnu do prírody nejedného psíčkara so svojím miláčikom. V tomto období  sa však okrem iných potvor začínajú prebúdzať aj jedny z najmenších- a zároveň najnebezpečnejších parazitov, ktorý môže ohroziť život vášho psa. Kliešťa obyčajného zaiste poznáme všetci, no nie každý si je vedomý, že jeho uštipnutie môže mať fatálne následky.

Kliešťová encefalitída a lymská borelióza postihuje ako ľudí, tak aj psov. Okrem týchto dvoch ochorení však môže kliešť infikovať vášho miláčika aj babeziózou, ktorej príznaky sú pomerne nenápadné, priebeh ochorenia je rýchly a pri zanedbaní či neskorom zásahu nastáva smrť.

Ako rozpoznať babeziózu?

Typickými príznakmi babeziózy sú apatia, nechutenstvo, únava psa, krv v moči a v neskoršej fáze moč sfarbený ako káva/ kola- takto sfarbený moč je najtypickejším príznakom babeziózy . Takisto môže byť pes oťapený a nemusia ho celkom poslúchať zadné nohy. Pokiaľ ste psovi ostraňovali kliešťa a prejavujú sa tieto príznaky, je potrebné okamžite navštíviť veterinára. Terapia nie je náročná, no zanedbanie zapríčiní úhyn psa. Ak ste kliešťa nespozorovali, prehliadnite psa ešte raz a dôkladne. 

 

Najefektívnejšie viete svojho psa ochrániť mechanicky- použitím vhodných antiparazitých prípravkov. Na trhu je celá rada antiparazitík od pipiet ( najčastejšie Frontline ) ktoré sa aplikujú medzi lopatky a nad koreň chvosta, cez spreje, šampóny a obojky či prívesky na obojky ( Arpalit, Tic-clip ). Pokiaľ ste ekologický nadšenec, existujú aj prírodné prostriedky ako ochrániť svojho miláčika.

Prírodné repelenty

Rozmarínový postrek:  rozmarín a prípadne aj klinčeky( kliešťom takisto smrdia ) zalejeme vriacou vodou, necháme poriadne vylúhovať. Pridáme 1 polievkovú lyžicu vínneho octu, necháme vychladiť. Aplikujeme rozprašovačom na srsť psa.

Levanduľový olej je takisto účinná ochrana, vhodné je ho aplikovať na ušné lalôčiky psa.

Ochrana zvnútra by mala spočívať v zvýšení dávky vitamínu B. Ja zvyknem našim psom pridávať do stravy pivovarské kvasnice ( Pangamin ) ktorý nielen pomáha v ochrane proti kliešťom, ale aj zlepšuje kvalitu srsti.

 

Keď už nájdete kliešťa pricucnutého, je potrebné ho čo najskôr odstrániť. Internetové fóra a diskusie sú plné rád, do ktorej strany kliešťa vytočiť, čím ho zadusiť a akú pinzetu zvoliť. Je však úplne jedno, či kliešťa otáčate do smeru hodinových ručičiek alebo naopak, či ho zadusíte alebo nie. Hlavička v tomto prípade najpravdepodobnejšie zostane v koži psa, kde môže prísť k zápalu a vďaka stresu z ,, udusenia,, , či už olejom, mastným krémom alebo čímkoľvek iným kliešť vypustí väčšie množstvo slín s obsahom hirudonínu ( látka zabraňujúca krvnej zrážanlivosti ) a podráždi kožu psa ešte viac. Najjednoduchší spôsob ako sa kliešťa zbaviť je jemne ho ,, pomasírovať,, nahor a nadol, čím ho stimulujete k zatiahnutiu kotvičky v bodavom orgáne a tým pádom je riziko vytrhnutia hlavičky minimálne a jednoducho ho vytiahnuť. Takisto to kliešťovi nespôsobí stres a nevylúči také veľké množstvo obranných látok do tela psa, ako keď je dusený. Po odstránení je potrebné kliešťa usmrtiť a poranené miesto vydezinfikovať.

 

Granule- to najlepšie pre nášho psa?

Alergie, cukrovka, obezita, rakovina. Tieto choroby , rozšírené u ľudí na celom svete, čoraz viac postihujú aj psov. Ako je to možné? Odpoveď je veľmi jednoduchá.  Zlá životospráva.  Veľká časť majiteľov domácich maznáčikov podľahla trendu granulovanej stravy- je totiž najpohodlnejšia a je v nej obsiahnuté všetko, čo pes potrebuje. A aj to, čo nepotrebuje.

 Termicky extrudované krmivo sa vyrába pri teplote až 200°C, čím sa zaručí, že takmer všetky  prírodné živiny sú zničené, preto je nutné nahrádzať ich umelými, pre psa nevyužiteľnými.  Krmivo obsahuje veľké množstvo dochucovadiel, konzervantov , tajné prímesi o ktorých sa bežný človek nemá šancu dozvedieť. Geneticky upravované ingrediencie, mäso z hnijúcich zvierat, často krát aj domácich maznáčikov ako samotné psy či mačky, kafilérne zbytky. Splašková voda z toaliet a spŕch, výkaly zvierat, perie ,obilniny , občas aj  dioxín  a iné dobroty sú dnes súčasťou receptúry  vychytaných  značiek , ktorých reklamy nám tvrdia, akú krásnu srsť a ešte krajšie hovienka bude mať náš pes .Tieto chutné komponenty nájdete na obale pod názvom mäsová alebo mäsokostná múčka, prípadne vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu.  Sucháre síce psovi chutia,  veď sú plné dochucovadiel a éčiek, no pre jeho zdravie prospešné rozhodne nie sú. Oku majiteľa tiež ulahodia, sú krásne tvarované od kostičiek až po srdiečka,  nádhernej sýtej farby.  Pes je ale  mäsožravá šelma s podobnou tráviacou sústavou ako vlk, čiže je dokonale prispôsobený na trávenie surového mäsa a kostí. To vám ale bežný veterinár nepovie, pretože sponzori granúl mu doprajú krásnu letnú dovolenku, zimnú dovolenku ,pomôžu zaplatiť  nové auto a krásny veľký dom.  Je to veľmi výhodná spolupráca, ktorá neberie ohľad na zdravie a prirodzené potreby psa. 

Pokiaľ si myslíte, že chémia do psieho jedálničku nepatrí a  granule nie sú pre vašu potvorku to pravé, ste na veľmi správnej ceste.  Ak sa však bojíte, že po surovom mäse bude pes agresívny, bude viac loviť či dostane salmonelu, bojíte sa zbytočne- sú to mýty. Naše psy sú mäsožrúti už pár rokov a na vlastné oči sa môžete presvedčiť, že sú milé, zdravé a spokojné. Čo sa parazitov a baktérii týka- granule zostávajú v tráviacom trakte až 3 dni, zatiaľ čo surová strava sa trávi maximálne 24 hodín. Domyslite si, koľko baktérií a plynov  sa vyprodukuje počas kvasenia granúl v žalúdku . Pokiaľ ste prekonali prvotné obavy a neviete, ako správne kŕmiť surovou , prečítajte si teda niečo o BARFe, prirodzenej metóde kŕmenia psov.

 Ak patríte medzi zástancov granulovanej potravy, odporúčam knihu Kočky by kupovali myši od H.U. Grimma.

Hnačka u psa

Hnačka je jeden z najčastejších zdravotných problémov, s ktorým sa majiteľ psa môže počas života stretnúť. Stačí malá odchýlka od stereotypného kŕmenia a u citlivejších psíkov nastane problém v podobe hnačky. Kedy však stačí domáca samoliečba a kedy je nutné navštíviť veterinára?

Pri rozhodovaní, či letieť s hnačkou k veterinárovi a stresovať psíka zbytočnou návštevou ambulancie ( a svoju peňaženku poplatkom za veterinárne vyšetrenie ) treba brať do úvahy niekoľko dôležitých faktorov ako vek psa, počet stolíc počas dňa, iné zdravotné komplikácie ako zvracanie, apatiu či farbu stolice. Takisto je potrebné zamyslieť sa, či pes nezjedol dobrotu na akú nie je zvyknutý.

  Najčastejšie príčiny hnačky u šteňaťa a mladého psa:

  • mladé psy radi nové veci skúmajú jazykom, ochutnávajú aj to, čo by nemuseli, preto sa môže stať že pes zožerie cudzí predmet či potravinu na ktorú nie je zvyknutý
  • vnútorné parazity- šteňatá a mladé psy získavajú vďaka svojej zvedavosti vnútorné parazity veľmi ľahko, jedným z prejavov je práve hnačka ( na základe výsledku koprologického vyšetrenia je nutné v prípade prítomnosti parazitov psa odčerviť )
  • zmena stravy- šteňatá a mladé psy sú na zmenu stravy mimoriadne citlivé, stačí aj kúsok pamlsku na ktorý nie je psík zvyknutý a problém v podobe hnačky je na svete
  • alergia- jeden z príznakov potravinovej alergie je hnačka
  • infekcia v podobe baktérii  a vírusov

Staršie psíky majú krehkejšie zdravie, preto okrem vyššie vymenovaných dôvodov môže byť príčina hnačky úplne inde. Jedným zo symptómov ochorenia pankreasu, obličiek, nádorových ochorení zažívacieho traktu alebo iných vážnejších ochorení môže byť hnačka.  V prípade pravidelne sa vracajúcej hnačke alebo dlhotrvajúcej hnačke je potrebné dať svojho miláčika dôkladne vyšetriť.

Kedy je nutné navštíviť veterinára?

        V prípade že okrem hnačky pes intenzívne zvracia

  •          ak sa v stolici či zvratkoch objavuje prímes krvi
  •          ak je stolica častejšia ako 6krát počas dňa
  •          ak je pes apatický, nič ho nebaví, nepije, nemá záujem o pamlsky či hračky ako za normálnych okolností
  •          ak pes zvracia, hnačka má tmavozelenú farbu
  •          ak sa hnačka u psa nezlepší po nasadení diéty v priebehu 3-4 dní

Ak je psík rovnako aktívny ako za normálnych okolností, nič ho nebolí, má chuť žiť, jesť, piť, stačí bojovať proti hnačke domácou samoliečbou.

Vhodná strava pre psa s hnačkou by mala obsahovať:

  •  uvarené kuracie prsia bez kože a kosti ( !!! )
  •  rozvarenú ryžu aj s vodou v ktorej sa varila , pre odporcov obilnej zložky v strave psa či psov alergikov ošúpané nastrúhané  rozvarené zemiaky aj s vodou v ktorej sa varili
  •  nastrúhanú rozvarenú mrkvu

ideálne je variť všetko spolu ( ušetríte čas aj množstvo riadu ) a podávať v malých porciách niekoľkokrát denne

Pomôcť svojmu psíkovi môžete aj prírodnými prípravkami ktoré nezaťažujú organizmus, zastavujú hnačku a zlepšujú trávenie ako sú klasická Smecta alebo EnteroZoo gel ktorý navyše podporuje imunitu.

Ak si nie ste istý či je potrebná návšteva veterinára či postačí diéta, vždy radšej kontaktujte svojho veterinára, ktorý pozná zdravotný stav vášho miláčika.  

Falošná gravidita

Falošná gravidita je stav suky, najčastejšie po háraní, kedy sa správa tak, ako by bola kotná aj napriek tomu že k nakrytiu neprišlo. Pseudogravidita pochádza z čias, kedy psy žili vo svorkách- fungovala ako ochrana pre zachovanie rodu. Vo svorke majú potomkov vždy len najsilnejšie jedince- alfa samec a alfa samica. Alfa samica si dáva záležať na tom, aby bola jediná s právom na potomstvo, pri veľkej snahe alfa samice ostatné suky zvyčajne ani nehárajú- tak to funguje u vlkov, vo väčších zdomácnených svorkách psov- chovoch, zvyknú zase suky hárať v rovnakom čase.  Ak by však prišlo pri pôrode k úhynu matky, suky vo svorke preberajú úlohu náhradnej matky a začnú sa o šteňatá starať ako o vlastné vrátane dojčenia. Každá vlčia samica zastáva vo svorke určitú pozíciu, na ktorú vychováva zverené šteňa. Ak by sa stalo, že by bola nakrytá iná samica ako alfa, alfa samica potomstvo zabije. Tak to ale funguje u vlkov, u zdomácnených psov je to však trochu inak. Nakoľko našim psíkom častokrát doprajeme viac ako by sme mali, majú nadbytok stravy či si ich na seba príliš fixujeme, vznikajú či už v správaní alebo v zdraví rôzne nerovnováhy. Divo žijúce feny či vlčice kvôli ,,bojovejším,, podmienkam hárajú len raz ročne, u zdomácnených súk je to za normálnych okolností dvakrát ročne. Je to preto, že majú ideálne podmienky pre život. Aj toto môže byť podľa niektorých odborníkov príčina falošnej gravidity.

Falošnú graviditu má na svedomí hormonálna zmena- začne klesať progesterón a zároveň mierne stúpa estradiol a prolaktín, ktorý ma na starosti mliekotvorbu. Nerovnováha týchto hormónov má za následok, že sa suka správa ako kotná.

Príznaky falošnej gravidity

  • suka si začína nosiť do pelechu hračky a stará sa o ne, stráži si ich a je na ne fixovaná
  • zvýšená mojkavosť, prítulnosť
  • neposlušnosť, neochota pri práci
  • neochota chodiť von
  • agresia voči psom, okoliu
  • zdurenie mliečnej žľazy
  • zdurenie a sekrécia vulvy

Liečba falošnej gravidity

Pokiaľ sú príznaky iba v počiatkoch, bez mliečnej sekrécie, je vhodným riešením fenku viac zamestnať, fyzicky aj psychicky. Takisto znížiť príjem stravy ( literatúra uvádza 60-70% na dobu 10 dní) , odstrániť z okolia hračky, venovať sa fenke ( no neľutovať ju, nadmerne sa s ňom nemaznať ). V prípade že sa vyskytne aj mliečna sekrécia, je vhodné navštíviť veterinára ktorý nasadí v ťažších prípadoch hormonálnu liečbu. Pokiaľ sa falošná gravidita pravidelne vracia, je na miestne zvážiť kastráciu fenky, pretože neriešenie tohto stavu môže viesť aj k nádorovým ochoreniam či mastitíde.